Janusz Korczak
Nasz Patron - Janusz Korczak
W kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej wiele uwagi poświęcamy Januszowi Korczakowi, który wraz z dziećmi zginął męczeńską śmiercią w komorze gazowej w Treblince. W tym roku apel poświęcony patronowi naszego Ośrodka zbiegł się z uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej Janusza Korczaka oraz mitingiem promującym słowa „Korczak dzielił się miłością jak chlebem”
Życie i działalność
Obok codziennych obowiązków propagował w społeczeństwie idee pedagogiczne; wykładał w Instytucie Pedagogiki Specjalnej oraz w Wolnej Wszechnicy Wszechpolskiej, prowadził w radiu cykl pogadanek: „Gadaninki starego Doktora”. Prowadził „Mały Przegląd” redagowany przez dzieci.
Od dorosłych domagał się Korczak dla dzieci szacunku, zrozumienia jego potrzeb, prawa do marzeń i fantazjowania oraz otwartego przestawiania swoich pomysłów czego dał wyraz w książkach”Król Maciuś Pierwszy” i „Maciuś na Bezludnej Wyspie”. W latach hitlerowskiego terroru prowadzony przez Janusza Korczaka Dom Sierot znalazł się w obrębie żydowskiego getta. Pomimo ciężkich warunków życia, o czym pisał w „Pamiętnikach”, potrafił utrzymać wśród wychowanków wiarę w głoszone przez siebie idee i godność osobistą. Mimo możliwości ucieczki z getta Korczak nie opuścił swoich podopiecznych. Towarzyszył im również w ostatniej drodze do obozu zagłady w Treblince. Zginął wraz z dziećmi w komorze gazowej w sierpniu 1942 roku. Jego bohaterska śmierć była kolejnym dowodem miłości i poświęcenia swojego życia dla dobra dzieci.