Nowe Wirtualne Muzea Małopolski są już dla Was otwarte

 

Nowe Wirtualne Muzea Małopolski są już dla Was otwarte! Z tej okazji o ich idei mówi jeden z twórców, specjalista ds. kreacji i grafiki 3D Paweł Szelest:

„Nasza opowieść o zbiorowej wyobraźni naszego regionu kształtowana przez zbiory małopolskich muzeów staje się coraz bardziej kompletna. W cyfrowych zasobach mamy tak zadziwiające przedmioty jak waza z Bronocic, z pierwszym znanym w historii wizerunkiem wozu na kołach. Tak, kto jeszcze nie wie, ten teraz się dowie, że 5500 lat temu ówcześni mieszkańcy Małopolski budowali dwupiętrowe domy i używali wozów na kołach. W tym samym czasie w Egipcie budowano piramidy – według dominującego konsensusu naukowego najprawdopodobniej bez użycia koła. Zdigitalizowaliśmy też w ogromnej rozdzielczości wawelskie arrasy i kasetony z 30 głowami z sali poselskiej na Wawelu, nieustannie przypominające, że Złoty Wiek w Polsce był możliwy, a skoro tak, to znaczy, że może wciąż jest możliwy i dzisiaj.

Ale WMM to także dzieła sztuki nowoczesnej, z takimi hitami jak Trzeci zasiew Teresy Murak w postaci żywej rzeżuchy rosnącej na wiszącej w sali ekspozycyjnej lnianej sukni, codziennie podlewanej wodą. Ten obiekt może diametralnie zmienić wyobrażenie o tym, czym jest eksponat muzealny. Dla mnie oznaczał przestawienie myślenia o naszej pracy i zmianę metod – jego istoty nie oddałyby ani zdjęcia, ani trójwymiarowy model, dlatego stworzyliśmy film.

Te wszystkie muzealne skarby rezonują w świadomości odwiedzających muzea, zostawiają u każdego własny, unikalny i osobisty ślad w umyśle. Suma tych indywidualnych wspomnień staje się częścią zbiorowego Muzeum Wyobraźni Małopolan (jak alternatywnie mogłyby się nazywać Wirtualne Muzea Małopolski!). Bo po to według francuskich filozofów chodzimy do muzeum – żeby kształtować swoje własne muzeum wyobraźni. Ten cały zgiełk historii, feeria barw i kształtów staje się potem inspiracją dla nowych twórców.

A co dalej? Chociażby przed tygodniem udostępniliśmy w serwisie Sketchfab blisko 1000 modeli, które każdy może dowolnie pobrać i zrobić z nimi, co chce. To jeden z największych na świecie zestawów trójwymiarowych muzealiów w domenie publicznej! Potrzeba tylko paru kliknięć, aby trafiły do Waszych Photoshopów, InDesignów, AutoCAD-ów i aby powstały nowe projekty, które w następnym stuleciu będą tak cenne, że i one znajdą się w którymś z małopolskich muzeów. Albo żeby wydrukować zabytki na drukarkach 3D, tak aby nawet osoby niedowidzące mogły ich doświadczyć, a dzieci mogły bezkarnie domalować im wąsy”.

Posłuchajcie więcej o tym, jak oni to robią.
 
 
Pobierz obrazki
 
 
Waza z Bronocic, Muzeum Archeologiczne w Krakowie
 
 
 
Pobierz obrazki
„W sieci wszystko jest dostępne”? Nie ma tak łatwo, ale z naszych dwóch webinarów nauczycie się tworzyć dokumenty dostępne dla każdego oraz skutecznie je weryfikować.
 
 
Pobierz obrazki
Sklep, internet, kurier, tramwaj, kran… To, dzięki czemu funkcjonujemy, bywa niedostrzegane. W najnowszym „Autoportrecie” ściągamy z infrastruktury czapkę niewidkę.