Święto Niepodległości w naszym Ośrodku

 

W sobotę 11 listopada w całej Polsce będziemy świętować Dzień Niepodległości.

Święto Niepodległości nawiązuje do dnia  11 listopada 1918 r. To symboliczna data, a odzyskanie niepodległości przez Polskę było procesem zapoczątkowanych u schyłku I Wojny Światowej. Wybór daty nie był przypadkowy. 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały akt kapitulacji i zakończyła się I Wojna Światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Wojska niemieckie rozpoczęły wycofywać się z ziem Królestwa Polskiego. W następnych dniach Józef Piłsudski przejął pełnię władzy od Rady Regencyjnej.

Podobnie jak w ubiegłych latach, my także uczciliśmy kolejną 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych oraz reprezentacja Szkoły Policealnej uczestniczyli w konkursie wiedzy o Józefie Piłsudskim. Przedstawiciele klas, które zdobyły największą ilość punktów przeszły do etapu ustnego. W kolejnym konkursie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii Polski. Oba konkursy zostały przygotowane przez panie Marię Smorąg i Katarzynę Korczyńską.

Wyniki konkursu:

I miejsce: klasa 2 LO

II miejsce: klasa 3 Th

III miejsce: klasa 1I

Myślę, że ta żywa lekcja historii wprowadziła społeczność szkolną w odświętny nastrój i przygotowała ją do właściwego przeżycia Dnia Niepodległości.