Copernicus Festival: Bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

Wielkimi krokami zbliża się Copernicus Festival organizowany wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Miasto Kraków oraz Centrum Kopernika Ks. Prof. Michała Hellera i Prof. Bartosza Brożka. W jego ramach odbędzie się wiele inicjatyw edukacyjnych, a pośród nich m.in. „Lekcje Czytania” skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Fot. Copernicus Festival

„Lekcje Czytania” to warsztaty, podczas których młodzież spotka się z prowadzącym, zazwyczaj naukowcem, filozofem lub tłumaczem, aby podyskutować na temat krótkiej lektury (fragmentu książki popularnonaukowej, dzieła filozoficznego lub literackiego). Będą one odbywać się w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych oraz na Wydziale Prawa i Administracji UJ  przy ulicy Brackiej 12 w dniach 22, 23 i 24 maja (godz. 11:00, 12:15  i 13:30). Zajęcia są przeznaczone dla jednej klasy (ewentualnie połączonych dwóch mniejszych klas). Warsztaty są całkowicie darmowe, nie mniej jednak organizatorzy proszą o dotarcie na miejsce zajęć na własny koszt. Organizatorzy preferują, by z jednej szkoły zgłosiła się jedna klasa.

W ramach warsztatu odbędzie się 7 zajęć (3 lekcje 22 maja i 23 maja oraz 1 lekcja 24 maja), a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. W tym roku będą omawiane takie lektury jak:

22 maja, Pawilon Wyspiańskiego

  • 11:00 Daniel Everett, "Język. Narzędzie kultury" - Łukasz Kwiatek
  • 12:15 Beniamin Bergen, "Latające świnie" - Marek Jakubiec
  • 13:30 Jerzy Bralczyk, "500 zdań polskich" - Maciej Szklarczyk

23 maja, Pawilon Wyspiańskiego 

  • 11:00 Paul Davies, "Milczenie gwiazd" - Tomasz Miller
  • 12:15 Elżbieta Tabakowska, "O przekładzie na przykładzie. Rozprawa tłumacza z Europą Normana Daviesa" - Bartłomiej Kucharzyk
  • 13:30  "Sprawdzone sobą" i inne wiersze Mirona Białoszewskiego - Wojciech Bonowicz

24 maja, sala 203 Wydziału Prawa i Administracji UJ 

  • 13:00 Charles Taylor, "Etyka autentyczności" - Łukasz Tischner 

W zgłoszeniu prosimy o podanie preferowanej daty, godziny oraz tematu lekcji.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres organizatorów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copernicus Festival: Bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych