INTERNAT Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących w Krakowie

Internat mieści się w budynku połączonym ze szkołą, warsztatami, stołówką i salą gimnastyczną 
Dwa niższe piętra zajmują chłopcy, dwa wyższe - dziewczęta
 
 
 
Młodzież mieszka w cztero lub dwuosobowych pokojach. Sypialnie wyposażone są w nowe meble tzn. łóżka piętrowe, szafy, stoliki i krzesła. Na piętrach internatu znajdują się łazienki z prysznicami, świetlice ze sprzętem RTV oraz kuchnie dostosowane do zajęć kulinarnych. Każda z grup posiada własną świetlicę. Jest to miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku pod opieką wykwalifikowanych surdopedagogów. 
Pobyt w internacie jest bezpłatny, natomiast pobierana jest opłata za wyżywienie
 
W internacie odbywa się szereg zajęć poszerzających wiedzę i rozwijających zainteresowania młodzieży. Są to m.in.:

 1.   Zajęcia sportowe
 2.   Zajęcia plastyczne
 3.   Zajęcia teatralne
 4.   Zajęcia taneczne
 5.   Zajęcia komputerowe
 6.   Zajęcia kulinarne
 7.   Zajęcia w ramach współpracy z Centrum Szkolenia Kierowców LOK oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
l. Zajęcia sportowe
Uczniowski Klub Sportowy "Bagry" zachęca młodzież do uprawiania sportu poprzez:
 
 •     - piłkę nożną
 •     - siatkówkę
 •     - tenis stołowy
 •     - siłownię
 •     - szachy

Klub organizuje zawody sportowe, w tym o zasięgu ogólnopolskim. UKS "Bagry" szczyci się okazałą kolekcją zdobytych pucharów.
Dzięki współpracy z Uczniowskim Klubem Żeglarskim "Horn" nasza młodzież ma możliwość pływania jachtami, uczestniczenia w Mistrzostwach Krakowa Osób Niepełnosprawnych w Żeglarstwie (w roku szkolnym 2005/2006 zdobycie I, II i III miejsca) oraz korzystania z rozrywek Parku Wodnego w Krakowie.
 
2.Zajęcia plastyczne
Prace plastyczne naszej młodzieży zdobią pomieszczenia Ośrodka i stanowią piękną dekorację dla wszystkich uroczystości nie tylko w Ośrodku, lecz także na zewnątrz np. w Urzędzie miasta. Młodzież zdobywa też wiele nagród w konkursach plastycznych. Pracownia plastyczna wspiera grupę teatralną "Groch" wykonując rekwizyty potrzebne do granych przedstawień.
 

 
3. Zajęcia teatralne
Zdolności aktorskie młodzież rozwija w grupie teatralnej "Groch", specjalizującej sie w pantominie. "Groch" istnieje od 2001 r. i odnosi duże sukcesy, które są źródłem satysfakcji i motywacji do dalszego tworzenia. Przedstawienia z udziałem naszej młodzieży ("Czy mnie słyszysz?", "Uboga miłość", "Śluby panieńskie") zdobyły nagrody na różnych konkursach, festiwalach i konfrontacjach. Największe ostatnie osiągnięcie tej grupy to I miejsce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Osób z Wadą Słuchu w Szczecinie w kwietniu 2006 r. za przedstawienie" Skrzypek ze Zwierzyńca".
 

„Pierścień Królowej Elżbiety” from soswgrochowa on Vimeo.


 
4. Zajęcia taneczne

Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem. Młodzież uczy się ciekawych układów tanecznych, które stanowią piękną oprawę wszystkich uroczystości na terenie Ośrodka.
 

 
5. Zajęcia komputerowe
Młodzież w godzinach popołudniowych ma dostęp do sal szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, Internet oraz liczne programy multimedialne. Na terenie internatu działa świetlica, w której młodzież redaguje gazetkę "Grochowy Szok" oraz wykonuje zaproszenia na uroczystości odbywające się w naszym Ośrodku. Świetlica umożliwia również wychowankom pisanie prac dyplomowych i korzystanie z Internetu.
 

 
6. Zajęcia kulinarne
W kuchniach na terenie internatu młodzież pod opieką wychowawców przygotowuje różne pyszności. 
W ciepłe dni wychowankowie mogą korzystać z grilla umieszczonego za budynkiem Ośrodka.
 
 

 
7. Zajęcia w ramach współpracy z Centrum Szkolenia Kierowców LOK oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
Młodzież pragnąca zdobyć prawo jazdy kategorii B, C, D, E uzyskuje fachową pomoc w postaci tłumaczenia przepisów ruchu drogowego
w języku migowym, obecności tłumacza podczas egzaminu teoretycznego i praktycznego, porad w czasie trwania całego kursu.
Wychowankowie, którzy ukończą kurs biorą udział w losowaniu nagród ufundowanych przez LOK (już trzech z nich wygrało rowery).