INTERNAT Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niesłyszących w Krakowie

Internat mieści się w budynku połączonym ze szkołą, warsztatami, stołówką i salą gimnastyczną
Dwa niższe piętra zajmują chłopcy, dwa wyższe - dziewczęta

Młodzież mieszka w jedno, dwu lub trzy-osobowych pokojach. Sypialnie wyposażone są w nowe meble tzn. łóżka, szafy, stoliki i krzesła. Na piętrach internatu znajdują się łazienki z prysznicami, świetlice ze sprzętem RTV oraz kuchnie dostosowane do zajęć kulinarnych. Każda z grup posiada własną świetlicę. Jest to miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku pod opieką wykwalifikowanych surdopedagogów.
Pobyt w internacie jest bezpłatny, natomiast pobierana jest opłata za wyżywienie.

Na terenie Ośrodka znajduje się boisko do zajęć sportowych, a ponadto w okresie wiosenno letnim korzystamy z pobliskiego boiska "Orlik". Młodzież ma również możliwość korzystania z dobrze wyposażonej siłowni, sali do terapii ruchowej oraz sali lustrzanej przeznaczonej do zajęć taneczno-teatralnych.

W okresie wiosenno letnim młodzież w czasie wolnym korzysta ze strefy relaksu zlokalizowanej bezpośrednio przed budynkiem.

W internacie dla młodzieży niesłyszącej, słabosłyszącej, z zaburzeniami mowy i z afazją organizowane są zajęcia poszerzające wiedzę i rozwijające zainteresowania. Są to m.in.:

1.   Zajęcia sportowe
  2.   Zajęcia plastyczne (rysowanie, malowanie, decoupage, ceramika)
  3.   Zajęcia teatralne
  4.   Zajęcia taneczne
  5.   Zajęcia komputerowe
  6.   Zajęcia kulinarne
  7.   Zajęcia w ramach współpracy z Centrum Szkolenia Kierowców LOK oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
  8.   Warsztaty okolicznościowe - rękodzieła
  9.   Arte-integracja (sztuka połączona z wiedzą o emocjach)
  10.   Grupa wolontariacka i działanie wolontariatu
  11.   Realizacja różnych projektów w tym m.in "Otwarta Szafa"
  12.   Organizacja imprez okolicznościowych np. Andrzejki, urodziny młodzieży, walentynki
  13.   Wyjścia młodzieży do teatru, kina, muzeum, na kręgle, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze
l. Zajęcia sportowe
Uczniowski Klub Sportowy "Bagry" zachęca młodzież do uprawiania sportu poprzez:

•     - piłkę nożną
  •     - siatkówkę
  •     - tenis stołowy
  •     - siłownię
  •     - szachy
  •     - bilard
  •     - łucznictwo

Klub organizuje zawody sportowe, w tym o zasięgu ogólnopolskim. UKS "Bagry" szczyci się okazałą kolekcją zdobytych pucharów.

Dzięki współpracy z Klubem Żeglarskim "Horn" młodzież ma możliwość uczestniczenia w zajęciach żeglarskich, a w ramach współpracy z Klubem Sportowym Płaszowianka w zajęciach łuczniczych.

2.Zajęcia plastyczne
Prace plastyczne naszej młodzieży zdobią pomieszczenia Ośrodka i stanowią piękną dekorację dla wszystkich uroczystości nie tylko w Ośrodku, lecz także na zewnątrz np. w Urzędzie miasta. Młodzież zdobywa też wiele nagród w konkursach plastycznych. Pracownia plastyczna wspiera grupę teatralną "Groch" wykonując rekwizyty potrzebne do granych przedstawień.

3. Zajęcia teatralne

4. Zajęcia taneczne

Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem. Młodzież uczy się ciekawych układów tanecznych, które stanowią piękną oprawę wszystkich uroczystości na terenie Ośrodka.

5. Zajęcia komputerowe
Młodzież w godzinach popołudniowych ma dostęp do sal szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, Internet oraz liczne programy multimedialne. Na terenie internatu działa świetlica, w której młodzież redaguje gazetkę "Grochowy Szok" oraz wykonuje zaproszenia na uroczystości odbywające się w naszym Ośrodku. Świetlica umożliwia również wychowankom pisanie prac dyplomowych i korzystanie z Internetu.

6. Zajęcia kulinarne
W kuchniach na terenie internatu młodzież pod opieką wychowawców przygotowuje różne pyszności.
W ciepłe dni wychowankowie mogą korzystać z grilla umieszczonego za budynkiem Ośrodka.

7. Zajęcia w ramach współpracy z Centrum Szkolenia Kierowców LOK oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
Młodzież pragnąca zdobyć prawo jazdy kategorii B, C, D, E uzyskuje fachową pomoc w postaci tłumaczenia przepisów ruchu drogowego
w języku migowym, obecności tłumacza podczas egzaminu teoretycznego i praktycznego, porad w czasie trwania całego kursu.
Wychowankowie, którzy ukończą kurs biorą udział w losowaniu nagród ufundowanych przez LOK (już trzech z nich wygrało rowery).

© 2022 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie